Wykres kolumnowy w Excelu

Wykres kolumnowy jest świetną metodą graficznej prezentacji danych zawartych w arkuszu kalkulacyjnym Excela. Za jego pomocą, można w jasny i przejrzysty sposób przedstawić i porównać wybrane dane. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić wykres kolumnowy w Excelu, krok po kroku.

Poniższy przykład przedstawia wartość sprzedaży w pewnej firmie w podziale na miasta:

Co prawda z tej tabeli jesteśmy w stanie się dowiedzieć, jaka sprzedaż przypada na konkretne miasto, jednak porównanie danych dla poszczególnych miast byłoby bardziej przejrzyste na graficznym wykresie – w tym celu stworzymy wykres kolumnowy.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć zakres danych będący bazą do stworzenia wykresu:

Następnie, w zakładce Wstawianie na Wstążce, w grupie poleceń Wykresy wybieramy polecenie Wstaw wykres kolumnowy lub słupkowy:

Po kliknięciu, rozwija się lista z proponowanymi typami wykresów, takimi jak wykres kolumnowy 2D i 3D lub wykres słupkowy 2D i 3D. Na samym dole listy znajduje się także polecenie Więcej wykresów kolumnowych:

Za pomocą tego polecenia możemy wybrać spośród większej liczby dostępnych wykresów kolumnowych lub słupkowych oraz zobaczyć podgląd proponowanego wykresu:

Po znalezieniu odpowiedniego typu wykresu należy zatwierdzić wybór poprzez kliknięcie OK – wybrany wykres zostanie wstawiony w tym samym arkuszu tuż obok zakresu danych:

Stworzony wykres możemy także formatować, korzystając z gotowych stylów lub tworząc własny poprzez wybranie odpowiednich opcji formatowania. Po zaznaczeniu wykresu, gotowe style są dostępne po kliknięciu ikonki pędzla znajdującej się tuż obok wykresu:

Więcej opcji formatowania, pozwalających na stworzenie własnego stylu formatowania wykresu można natomiast znaleźć w zakładce Formatowanie, która pojawia się na Wstążce po zaznaczeniu wykresu:

Plik z przykładem do pobrania

One thought on “Wykres kolumnowy w Excelu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.