Wykres kołowy w Excelu

Wykres kołowy jest jednym z najpopularniejszych wykresów używanych w analizach biznesowych. Za pomocą wykresu kołowego można w jasny sposób przedstawić różne informacje, zwłaszcza jeśli celem wykresu jest porównanie danego wycinka do całości. W tym artykule przeczytasz, jak zrobić wykres kołowy w Excelu za pomocą kilku kliknięć.

Aby wstawić wykres, zaznacz zakres danych zawierających informacje do przedstawienia na wykresie. W poniższym przykładzie są to dane sprzedażowe dotyczące 5 różnych produktów:

Następnie po zaznaczeniu danych, przejdź do zakładki Wstawianie na Wstążce i w grupie poleceń Wykresy wybierz polecenie Wstaw wykres kołowy lub pierścieniowy:

Po kliknięciu, rozwija się lista z proponowanymi typami wykresów, takimi jak wykres kołowy 2D i 3D lub wykres pierścieniowy. Na samym dole listy znajduje się także polecenie Więcej wykresów kołowych:

Za pomocą tego polecenia możesz wybrać spośród większej liczby dostępnych wykresów kołowych lub pierścieniowych oraz zobaczyć podgląd proponowanego wykresu:

Wykres kołowy:

Wykres pierścieniowy:

Po znalezieniu odpowiedniego typu wykresu należy zatwierdzić wybór poprzez kliknięcie OK. Wybrany wykres zostanie wstawiony w tym samym arkuszu tuż obok zakresu danych:

Tak stworzony wykres jest jednak niekompletny, ponieważ brakuje opisów, ile zł sprzedaży odpowiada każdemu wycinkowi wykresu. Aby dodać brakujące opisy, zaznacz wykres i przejdź do zakładki Projekt wykresu na Wstążce i wybierz polecenie Dodaj element wykresu, a następnie Etykiety danych:

Za pomocą tej opcji możesz określić, w którym miejscu wycinka wykresu kołowego znajdą się etykiety opisujące wartość sprzedaży. Po najechaniu kursorem myszki na każdy z wariantów, wygląd etykiety danych jest od razu widoczny na wykresie:

Tak stworzony wykres można także formatować, korzystając z gotowych stylów lub tworząc własny poprzez wybranie odpowiednich opcji formatowania. Po zaznaczeniu wykresu, gotowe style i zestawy kolorów są dostępne po kliknięciu ikonki pędzla znajdującej się tuż obok wykresu:

Więcej opcji formatowania, pozwalających na stworzenie własnego stylu formatowania wykresu można natomiast znaleźć w zakładce Formatowanie, która pojawia się na Wstążce po zaznaczeniu wykresu:

Plik z przykładem do pobrania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.